KLOPSIKI W SOSIE CEBULOWYM

500g mielonego mięsa (wołowe lub cielęce)
2 łyżki tłuszczu
czerstwa bułka
jajko
pieprz i sól

Sos

4 średnie cebule
2 łyżki masła
2 łyżki mąki
2 szklanki rosołu (może być z kostki bulionowej)
1/2 szklanki śmietany
kieliszek wina (niekoniecznie)
pieprz i sól

Do masy mięsnej dodać namoczoną bułkę, jajko, sól i pieprz i dobrze ją wymieszać. Zwilżonymi w wodzie rękami uformować klopsiki, otoczyć je w mące. Rozgrzać tłuszcz na patelni i smarzyć je na rumiano po obydwu stronach. Przełożyć do rąndla przykryć i trzymać w cieple.

Sos

Cebule obrać i pokroić w drobną kostkę, przełożyć do patelni w której były smażone klopsiki. Zalać małą ilością wrzątku, dodać masła gotować do miękości. Ugotowane zmiksować. Rosół wymieszać z mąką i połączyć z cebulą,wymieszać i zagotować. Sos połączyć z klopsikami, oraz wolno pod przykryciem pogotować. Potrawę doprawić śmietaną, dodać sól i pieprz i trochę wina do smaku. Podawać z ziemniakami, zieloną sałatą, lub z mizerją. Doskonałe z kopytkami.

Irena Kowaluk

Meat Balls in Onion Sauce

500g of mince meat (beef or veal)
2 tablespoons of fat
breadcrumbs
egg
salt and pepper

Sauce

4 onions
2 tablespoons of butter
2 tablespoons of flour
2 cups of beef stock
1/2 cup of cream
1 cup of wine
salt and pepper

Add the breadcrumbs (moistened), egg, salt and pepper to the mince meat and combine thoroughly. With wet hands form meatballs from the mixture and coat them with flour. Fry them in the fat on both sides until brown then place them into a large saucepan. Be sure to keep them warm.

Sauce

Dice the onions finely and fry them in the same pan as the meatballs. Add a small amount of boiling water and cook until the onion is softened. Mix the beef stock with the flour and add this to the onions. Bring to the boil stirring constantly. Add the meatballs to the sauce then add the cream, wine, salt and pepper. Serve with potatoes, green salad or cucumbers.

Irena Kowaluk